گروه خبري : مقالات
تاريخ انتشار : 1395/02/15 - 09:25 كد :7
ظرف چوبی در هنر خراطی
ظرف چوبی در هنر خراطی

ظرف چوبی در هنر خراطی

هنر خراطی چوب از جمله هنر های مرتبط با چوب است که از سابقه ای بس طولانی در کشورمان بر خوردار است . اگر چه تاریخ شروع آن را دقیقا نمی توان مشخص کرد اما با توجه به تصاویر و شواهد ، قدمت این هنر را حداقل میتوان به سه هزار سال پیش نسبت داد . از رایج ترین چوب های مورد استفاده در این هنر می توان به گردو ، نارون ، توسکا ، زبان گنجشک ، شمشاد ، بید ، گلابی و چنار اشاره کرد به علاوه در بعضی نقاط از چوب های محلی نیز استفاده می شود ، مثلا در دزفول چوب محلی به نام جغ و در ایرانشهر چوب کهور کاربرد دارد .

دستگاه و ابزار کار اصلی خراطان شامل دستگاه خراطی و انواع مقار دسته بلند است که به وسیله ی آنها فرآورده های چوبی بسیاری در این هنر تولید می شود . به طور مثال ظرف چوبی ، کاسه چوبی ، ظرف چوبی گرد ، کاسه سالاد چوبی ، شکلات خوری چوبی ، میوه خوری چوبی ، آجیل خوری چوبی ، سینی گرد چوبی ، ظرف چوبی دکوری از جمله محصولات تولیدی هنر خراطی است .

ظروف آشپزخانه

ظروف آشپزخانه

ظرف چوبی کاربرد های گوناگونی دارد ، این ظروف هم در دکوراسیون و هم در میزبانی ها مورد استفاده قرار می گیرد . ظرف چوبی ساخته شده از چوب های جنگلی علاوه بر زیبایی ، از دوام و طول عمر بیشتری بر خوردار است .

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به صنایع دستی ماناد می باشد.